Dlaczego mindfulness?

Zdrowie

Badania naukowe pokazują, że nawet 10 minut praktyki uważności (ang. mindfulness) dziennie ma pozytywny wpływ na zdrowie i nastrój człowieka. Praktyka pozwala zmniejszyć stres i niepokój, poprawia koncentrację i uwagę, wzmacnia dobre samopoczucie, aktywizuje pracę mózgu, uczy lepiej radzić sobie z chronicznym bólem i niespodziewanymi zmianami. Praktyka uważności sprawia że jesteśmy w lepszym kontakcie ze sobą oraz innymi, poprawiają się nasze relacje i mniej chorujemy. Każda osoba praktykująca mindfulness może odczuć korzyści z tej praktyki.

Korzystne zmiany budowy mózgu

U osób praktykujących mindfulness zachodzą zmiany na poziomie neurobilogicznym – medytacja zmienia strukturę i sposób funkcjonowania mózgu, poprawia się jakość myślenia i czucia. Zmiany obejmują zwiększenie gęstości i struktury mózgu w rejonach odpowiedzialnych za umiejętności poznawcze jak: uwaga, samoświadomość i zdolność do introspekcji. W obszarze emocji wzmocnione zostają rejony odpowiadające za życzliwość, uprzejmość, współczucie i racjonalność. Ćwiczenia mindfulness osłabiają natomiast obszary odpowiedzialne za stany niepokoju, wrogości, zamartwiania się czy impulsywności.

Odpowiedź na pośpiech

Obecnie często żyjemy w pośpiechu, odczuwamy presję w pracy i w domu, coraz rzadziej możemy się w pełni odprężyć, poczuć spokój i szczęście. Jesteśmy bezustannie zajęci, a często także zmęczeni i zestresowani. Tempo życia sprawia, że żyjemy w oderwaniu od tego, co dzieje się TERAZ. Często martwimy się tym, co może nas spotkać jutro albo gryziemy tym, co wydarzyło wczoraj. Równocześnie badania nad mózgiem pokazują, że gdy odłączamy się od doświadczania chwili bieżącej i swojego centrum, narasta w nas cierpienie i niepokój.

Rozwój szczęścia

Nasze organizmy potrafią w sprzyjających warunkach powracać do równowagi. Zbadano, że momenty koncentracji uwagi na tym, co dzieje się w bieżącej chwili czyli TERAZ i umiejętność okresowego zawieszenie wartościowania bieżących doświadczeń, uruchamia nasze naturalne mechanizmy dostrojenia i samoregulacji organizmu. Efektem jest wyraźne polepszenie samopoczucie. Gdy choćby małą część dnia przeżywamy świadomie, zaczynamy czuć się bardziej szczęśliwi. Podczas treningu mindfulness to przyjemne odczucie bycia w pełni przytomnym rozwija się i umacnia. Mindfulness pomaga rozwijać odczuwanie szczęścia w różnych momentach dnia.

Zobacz też wpis „Czym jest mindfulness”