Wieczorny kurs uważności MBLC – Mindfulness Based Living Course

Kurs uważności MBLC – Mindfulness Based Living Course
w poniedziałki od 15 marca godz. 19.00-21.00

Zobacz informacje organizacyjne

 

15 marca   rusza wieczorne MBLC (Mindfulness Based Living Course) spotkanie pierwsze – kurs realizowany zdalnie na platformie Zoom. Trening obejmuje 8 tygodni i  trwa do 17 maja.

Spotkania w poniedziałki godz. 19.00 – 21.00 na Zoomie, 8 spotkań oraz jeden Dzień Praktyki – każdy w domu, wszyscy razem 🙂

Zapisy drogą mailową

Uczestnicy otrzymują ciekawe materiały i komplet nagrań do praktyki własnej. 

 

Tematyka spotkań cotygodniowych kursu MBLC

  • Co to jest Mindfulness i po co praktykować
  • Ciało jako miejsce bycia obecnym
  • Wprowadzenie podpory uważności
  • Praca z rozkojarzeniem 
  • Badanie strumienia myśli
  • Postawa obserwatora                                                                
  • Samoakceptacja                                                                                      
  • Życie w oparciu o Mindfulness – Reszta życia

 

Wysokość opłaty za Mindfulness Based Living Course (MBLC)  wraz z materiałami i nagraniami do pracy własnej to 1100 zł . Zniżka 300 zł dla nauczycieli i emerytów, przy wspólnym zapisie co najmniej dwóch osób oraz wpłacie całości sumy do dnia 20 sierpnia.
Liczba miejsc jest ograniczona, miejsce rezerwuje zaliczka 300 zł. Zaliczka może być zwrocona jedynie w razie rezygnacji nie krócej niż 1 dzień przed rozpoczęciem 

Program MBLC (Mindfulness Based Living Course)

Mindfulness Based Living Course (Życie w oparciu o zasady Mindfulness) to cykl cotygodniowych spotkań szkoleniowych w ramach treningu uważności w oparciu o program Mindfulness Association. Kurs obejmuje osiem tygodni i składa się na niego w sumie dziewięć spotkań: osiem spotkań trwających około dwóch godzin oraz jeden dzień praktyki od godz. 10.00 do godz. 16.00 także na platformie zoom. Każdy praktykuje u siebie w domu, połączony z grupą przez platformę. Kurs poprzedza spotkanie lub rozmowa wprowadzająca przed rozpoczęciem kursu i zamyka spotkanie podsumowujące po ośmiu tygodniach.

Termin mindfulness odnosi się zarówno do praktyki jak i podejścia, które polega na byciu całkowicie obecnym wobec doświadczenia płynącego zarówno z zewnątrz jak z wewnątrz (własne myśli, uczucia, wrażenia) w każdej chwili. Chodzi o jakość bycia z pojawiającymi się zjawiskami niezależnie od tego jaki są. W ramach treningu mindfulness pracujemy z ciałem, emocjami oraz myślami, trenujemy stabilizację uwagi, pogłębiamy wgląd w procesy działania umysłu i uczymy się porzucać niekorzystne nawyki.  Mindfulness to podejście i techniki rozwijające świadomość ciała oraz emocji i treści pojawiających się w świadomości.

Podstawą treningu jest utrzymywanie postawy otwartej, bez oceniania reakcji na poziomie ciała, myśli czy uczuć.  Celem treningu nie jest osiągnięcie relaksacji albo poczucia szczęścia, lecz  raczej wolność od tendencji do powtarzania automatycznych  reakcji na myśli, uczucia i wydarzenia.


Trening uważności nie jest ani formą psychoterapii ani treningiem relaksacyjnym, chociaż może po części spełniać obie te funkcje.

Przeprowadzono wiele badań naukowych potwierdzających dobroczynne skutki, jakie praktyka uważności przynosi naszemu umysłowi, samopoczuciu, emocjom i zdrowiu:
– obniżenie poziomu lęku, niepokoju, stresu, wyczerpania i poirytowania
– podwyższenie odporności psychicznej i fizycznej
– rozwój inteligencji emocjonalnej
– zmniejszenie podatności na depresję 
– usprawnienie procesów zapamiętywania i uczenia się
– zwiększenie umiejętności koncentracji
– redukcja chronicznego bólu przez zmniejszenie poziomu odczuwania bólu fizycznego
– poprawa nastroju i jakości życia w stanach chronicznego bólu
– zmniejszenie poziomu hormonów stresu we krwi
– zmniejszenie ciśnienia krwi i obniżeni ryzyka pojawienia się nadciśnienia

Tak jak możemy ćwiczyć mięśnie ciała, tak tez możemy ćwiczyć swój umysł, co powoduje zmiany w strukturach i aktywności naszego mózgu- neuroplastyczność mózgu.

 

więcej o mindfulness